AFROTÜRK

 

                             

                                  TÜRKÇE  ENGLISH

Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre

2063 AJANDASI - TURKCE

2063 AJANDASI

Yazar: TURKCE  |  Tarih: 02 / 12 / 2013


Bir kurumun 100. Yılına büyük hedefler koymak tabiri caizse moda oldu. Örneğin 29.Ekim 1923 te kurulan Türkiye Cumhuriyetinin tüm kurumları 2023 yılına kilitlenmiş durumdalar. Tüm gelecek planları 100. Kuruluş yılına göre yapılıyor.

Bu rüzgardan Afrika Birliği’de nasibini aldı. 2013 yılı Afrika Birliğinin 50.kuruluş yıldonümüydü ve bu yılın teması Yeni PanAfrikanizm ve Afrika Rönasansı olarak belirlenmişti. 25 Temmuz 2013 te bu temanın ilk realistik vizyonu açıklandı. Afrika Birliğinin tüm organları kuruluşun 100. Yılı olan 2063 için “Afrika İçin İstediğimiz Gelecek “ sloganıyla ortak bir ajanda açıkladılar.

Ajanda 2063 adı verilen bu operasyonel program 5,10 ve 25 yıllık eylem planlarını içerecek. Bu eylem planları henüz daha belli değil. Çoğulcul katılım yöntemiyle belirlenecek. Yani Afrika halkı kendi geleceğinin yol haritasını kendisi belirleyecek. Sürdürülebilir sosyo ekonomik kalkınma her zamanki gibi bu yol haritasının temel söylemini oluştursada öncekilere nazaran çok farklı bir noktaya işaret ediyor. “Geçmişten ders alarak Afrika’nın kaynaklarının Afrika’nın gelişimi için kullanılması”. Bu son derece dikkat çekici nokta teknolojik transformasyon misyonuna bağlanıyor ve aşağıdaki koridorlarla birleştiriliyor:

     *  Afrika rönesansının Afrika’nın müşterek kader ve değerlerini içeren tüm politikaların entegrasyonu olan PanAfrikanist prensipler nezdinde hızlandırılması

     *  Sömürgeci düzenle savaşa devam ve hala daha sömürgeci düzende yaşayan halkın self-determinasyon haklarının desteklenmesi

     *  Eninde sonunda tüm entegrasyonunu tamamlamış ve bir olmuş Afrika için kıtanın Afrika ülkeleri bağlamında Serbest Ticaret Bölgesi haline getirilmesi

     *  Afrika’nın insan kaynaklarının kıtanın en değerli varlığı olarak geliştirilmesi; özellikle HIV/AIDS, Malarya ve Tüberküloz salgınlarının yok edilmesi, doğal kaynakların halkın ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanımının sağlanması

     *  Çatışma ve içsavaşların tüm derin sebepleriyle ele alınarak ortadan kaldırılması

     *  Afrika sivil toplumunun, hükümetlerin ve kurumların kanunlar, insan hakları, saygı, halkla iç içe ve demokratik yönetişim çerçevelerinde birbirine bağlanması

     *  Afrika’lının kendisini ilgilendiren tüm hususlara sahip çıkarak; Afrika sorunlarını Afrika çözümleriyle çözerek kendi kaderini kendisinin belirlemesini sağlamak

     *  Irkçılığın her şekliyle ve ayrımcılıkla küresel bağlamda mücadeleye devam etmek

Şimdi gelin AfroTurk Ajanda 2063’ün neresinde yeralacak sorusuna yanıt arayalım.

Aslında 50.yıl sloganına atfen yazdığımız manifesto 2063 hedeflerinin bizim açımızdan anahtarını veriyordu. Dedikki; PanAfrikanizm ve Afrika Rönesansı Düşük Karbon Ekonomisi metodolojilerini çok iyi kavramış Afrika diasporasıyla gerçekleştirilebilir ve Türk devletlerinde eğitim alan Afrikalı gençler bu noktada hayati bir sorumluluğa sahiptirler. Ve biz ulaşabildiğimiz her Afrikalı gence bunu anlatıyoruz. Afrika’yı mal satacakları Pazar olarak gören, Afrikaya yüksek teknolojili sanayi tesisleri kurmaktan kaçan, siyasetçilerle kurdukları ilişkilerle kıytırık mütahhitlik projeleri gerçekleştirmek isteyen, Afrika’nın değerli hammaddesini orada işlemek yerine ucuz fiyata ülkesinde değerlendirmeyi tercih eden, Afrika’nın ısrarla Base of The Pyramid seviyesinde kalmasını isteyen, Afrikalıyı kötü tanıyıp kötü tanıtan insanları temsil eden kurum ve kuruluşlardan uzak durmalarını öğütlüyoruz gençlerimize.

2063 hedefleri için gösterilen hedef koridorları bizim kurulduğumuz 90 lı yıllardan beri zaten anlattığımız şeyler. O gün bugündür Kaizen yani sürekli iyileştirme ilkesiyle hareket ederek hem hedefleri hemde hedeflere ulaşma yollarını geliştiriyoruz. Öyleki 2005 yılından itibaren nasıl sorusuna gayet net cevap veren ve hem sosyal, hem çevresel hemde ticari etkiyi eşdeğerde sunan ATASA ( Afroturk Association Sustainability Approach )adını verdiğimiz bir kalkınma programınada sahibiz.  Ve dahası;         ATASA’nın daha fazla küresel tanıtımını yapmak için kardeş kuruluşumuz olan Trakya Kalkınma Derneğiyle’de ( TRAF ) programlar geliştiriyoruz. Bugün beklentilerimizinde üstünde bir noktaya gelmiş durumdayız. Bunun ne anlama geldiğini daha iyi anlamanın yolu TRAFLA ortak geliştirdiğimiz Trakya Karbon Saydam ( TRAKS ) kalkınma programıyla ATASA programı arasındaki organik bağın görülmesinde saklı.

Yani AfroTurk Ajanda 2063’ün neresinde yeralacak sorusunun cevabı gayet açık bir şekilde ATASA ve TRAKS programlarında verilmiş durumda. Bu durumda geriye sadece zaman yada zamanlama sorusuna cevap vermek kalıyor.

2063 Ajandası için yol haritamız olan ATASA ve TRAKS programları Düşük Karbon Ekonomisi rejimini referans nokta kabul ettiği için 2016 ve 2020 tarihleri bizim açımızdan ciddi bir önem taşıyor. Çünkü bu yeni küresel rejimin kilit metodolojileri olan adaptasyon ve azaltım regülasyonları bu tarihlerde yapılandırılmış olacaklar. Sürekli gelişim yani kaizen prensibimiz gereği bizde gerekli iyileştirmeleri bu tarihler arasında yapmış olacağız. Fakat kilit projemiz olan SEFA olmazsa olmaz önceliğimiz. Bunun için 2018 yılına kadar ve 2018-2036 yılları arasında olacak şekilde iki aşamalı net bir zamanlama planına sahibiz. SEFA nezdindeki kapasitif ve operatif ölçümleme programlarımız dahi bu tarihlere endekslenmiş durumda. Bu zaman sürecine Ajanda 2063 çerçevesinden baktığınızda ise temel programın 5 ve 25 yıllık planlarına uyumlu olduğunu göreceksiniz.

Demek istedğim şuki AFROTURK Ajanda 2063 vizyonuna ulaşacak olan yol haritasını 2005 yılında hazırlamaya başladı ve her şeyiyle hazır durumda. Hatta bırakın muadillerini, gördüğümüz kadarıyla Afrika Birliğinden bile öndeyiz. Evet, bazen tatlı bir rekabet bazen olağanüstü bir işbirliği tesis etmeliyiz ki “ 2063 te sosyal, çevresel ve ticari gelişimini tamamlamış dünyanın en müreffeh kıtası Afrika “ müşterek hedefimize “ulaşabilelim.

Bu vesileyle biz 2014 yılında ATASA, TRAKS ortak programlarımızı uygulamaya devam edeceğiz ve SEFA projemizi başlatacağız.

Serdar MANGA

 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Haber ve Duyurular
ATASA 2063 AJANDASI VAADİMİZDİR
Tarih: 03/12/2013
Ajanda 2063 hem vizyon hemde eylem planıdır. Ortak değerler ve kader çerçevesinde m&... Devamını oku...
YENİ YAKLAŞIM
Tarih: 31/08/2013
1999-2008 döneminde Afrika-Türk toplumları arasında sosyokültürel ve ekon... Devamını oku...

   TÜM HABERLER
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omn Portal