AFROTÜRK

 

                             

                                  TÜRKÇE  ENGLISH

Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre

EĞİTİM

1. SEGMENT : Sosyal Eğitim Yatırımları

2. AMAÇ: İktisadi yatırımlar neticesinde doğan karların meslek edindirme, sürdürülebilirlik ve iş etiği eğitimleri amaçlı kullanılması

3. SLOGAN: Daha iyi bir Afrika için öğren ve öğret

4. KOORDİNASYON BİRİMİ :Profesör Dr El Haj Ibrahima Sall, Profesör Dr Ali Diallo

5.  PROJELER:

A- Mesleki Eğitim Merkezleri

B- Lisansüstü ve Doktora Eğitimi

6. SOSYAL ETKİ: Meslek kazandırma, eğitici-yönetici eğitimi, adaptasyon

7. İKTİSADİ ETKİ: Nitelikli istihdam, azaltım

8. YÖNTEMLER: Küresel İlkeler Sözleşmesi, Küresel Çevre İnsiyatifi odakları, Çevresel ve Sosyal Kurumsal Yönetim Prensipleri, Sorumlu Yönetici Eğitimleri Prensipleri, Hayat Boyu Öğrenme

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ

Bu proje vesilesiyle özellikle AfroTurk İktisadi Yatırımlarında istihdam edilen/edilecek ara elemanlar yetiştirilmektedir. Bu kapsamdaki ilk program kaynakçılık, soğuk demircilik, uzay çatı konstruksiyonu, güneş enerji sistemleri kurulumu-bakımı, torna tesfiye ve sosyal içerikli temel eğitimlerdir. Eğitimlerimiz her projenin söz konusu olduğu şehirlerde bulunan (yada kurulacak)  AfroTurk üyesi Polytechniclerde ( meslek kursları ) ücretsiz olarak verilmektedir. Başarılı tüm kursiyerlere uluslararası geçerliliği olan sertifika verilmektedir.

LİSANSÜSTÜ VE DOKTORA EĞİTİMİ [ GTI ]

GTI yüksek lisans ve doktora öğrencileri için lisans üstü eğitim projesidir. İlk etapta fizik ve matematik branşlarında uygulanması planlanmıştır. Afrika'lı lisansüstü öğrenciler gerçek sürdürülebilir kalkınma için küresel realiteler göz önüne alınarak eğitilecektir. Her öğrenci eğitimden sonra aktif birer sistem geliştiricisi ve eğiticisi olacaktır. Öğrencilerin branş eğitimleriyle akuple edilmiş küresel iklim politikalarını öğrenmeleri ve öğretmeleri yani new age karbon rejimine uygun birer usta uygulayıcı ve öğretici olmaları esas alınmıştır. 

Başlangıç

Nijer hükümeti destekli Niamey Abdou Maomouni Universitesi 50 matematikçi 25 bilgisayar mühendisine beş yıl üzeri doktora eğitim programı için bu programı talep etmiştir. Katılımcı öğrencilerin Fransızca program altında birinci sınıf Master of Science derecesi alması istenmektedir. Bu ricaya cevaben ve bu tip programlara tüm Afrika’nın şiddetle ihtiyacı olması münasebetiyle Senegal Cheikh Anta Diop de Dakar Üniversitesinden Dr.Hamet Seydi, Amerikan Howard Üniversitesinden Dr.Tepper L. Gill ve Italyan Messina Üniversitesinden Gaetana Restuccia ABD-Avrupa-Afrika Matematik ve Bilgisayar Mühendisliği Lisansüstü Eğitim İnsiyatifi’ni ( GTI ) kurmuştur. GTI’nın genel amacı Afrika kıtasının stratejik lokasyonlarında ileri seviyede etkin ve verimli lisansüstü programlarını planlamak, organize etmek ve tesis etmektir.

Organizasyon

Dr. H. Seydi, Dr. T. Gill ve Dr. G. Restuccia bu projeyi Afrika Matematik Birliği şemsiyesi altında ve Senegal Dakar Polytechnique de l’Quest African Üniversitesi Benjamin Banneker Matematik Araştırma Ensititüsü koordinasyonunda yöneteceklerdir.İlaveten, program Amerikan ve Avrupa Matematik ve Bilgisayar Mühendisliği organizasyonlarının resmi temsilcileri ve saygın matematik ve bilgisayar mühendisliği üniversitelerinden üyeler içeren uluslar arası bir danışma kurulundan destek alacaktır. Kurulun amacı planları gözden geçirmek, ilerlemeleri önermek ve lisansüstü programlar için post doktoral pozisyonlara destek vermektir. ( Kurul üyelerinin saptanma süreci devam etmektedir)

Yöntem

Programın ilk yılı her bir lokasyon için ( merkez ) 10 matematik 5 bilgisayar öğrencisi içerecektir. İkinci ve üçüncü yıllarda 10 matematik 5 bilgisayar öğrencisi ilave edilecektir. Program; tamamlanması için iki yazı içeren iki yıla gereksinim duymaktadır.

Birinci yaz haftanın altı gününde bir ve birbuçuk saatlik dört kurstan oluşacaktır. Her sınıfta haftanın dört günü ders iki günüde problemler ve tartışmalar yapılacaktır. Her kursun amacı doktora araştırmaları için gereken post-master eğitimini vermektir. Kurslar öğrencilerin doktora araştırması konularına ışık tutacaktır.

Yazın sonunda ilk öğrenci grubuna doktora sınavına hazırlanmaları için bir takım kağıtlar ve özel konular verilecektir. Bu sınav takip eden yazda sözlü ve yazılı olarak tertip edilecektir. Bunun amacı öğrencilerin konu ile ilgili teorinin yeterli seviyede anlanması derinliğine sahip olmaları ve birinci sınıf tezler hazırlamalarını sağlamaktır.

İkinci yaz süresince; öğrenciler  supervisor nezaretinde bir sıra araştırma seminerlerine katılacaklardır. İlaveten araştırma konularıyla ilgili seminerleri pekiştirmek için öğrenciler enaz iki ayrı seminerede katılacaklardır. Öğrenciler  yaz sonunda verecekleri araştırma dosyalarını daha iyi hazırlamaları için seçkin araştırma yayınlarını okuyacaklardır. Bundan sonraki dokuz ay öğrencilerin doktora tezi yazma dönemidir.

İlk yıl öğrencileri ikinci grup program katılımcıları için problem ve tartışma bölümü ( araştırma alanlarında ) oluşturacaklardır. Doktoranın bitimine müteakip her öğrenci dışarıdaki doçentlik pozisyonları için desteklenecektir. Amaç bilgilerini derinleştirmek, araştırma beceri ve güvenlerni güçlendirmek ve uluslar arası camiadaki irtibatlarını genişletmektir.

Öğrenciler heryıl Senegal Dakar Polytechnique de l’Quest African Üniversitesinde düzenlenecek özel bir workshopa katılacaklardır. ( Bu workshopun Fransa’da ki Ecole Normale Superieure de Paris, Fransız devleti ve Üçüncü Dünya Bilim Akademisi tarafından destekleneceği ümid edilmektedir. )

Merkez Lokasyonlar

1.Yıl

İlk eğitim merkezi Nijer’de ki  Niamey Abdou Maomouni Universitesi’nde açılacaktır.  Merkez; Benin, Fildişi Sahilleri, Gine Conakry ve Nijer’li öğrencilere açık olacaktır.

2.Yıl

MALI Bamako Üniversitesi : Merkez; Burkina Faso, Cape Verde, Gine Bissau, Mali ve Senegal’li öğrencilere açık olacaktır.

GANA Kumasi Üniversitesi: Merkez; Gambiya, Gana, Liberya ve Sierra Leone’li öğrencilere açık olacaktır.

KAMERUN Yaounde Üniversitesi: Merkez; Kamerun, Gabon, Ekvator Ginesi, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad’lı öğrencilere açık olacaktır.

3.Yıl

MISIR Alexandria Üniversitesi: Merkez; Mısır, Libya, Somali ve Sudan’lı öğrencilere açık olacaktır.

NİJERYA Kano, Ife, Jos ve Nsukka Üniversiteleri: Merkezler Nijerya’lı öğrencilere açık olacaktır.

TUNUS Tunis Üniversitesi: Merkez; Cezayir, Fas, Moritanya ve Tunus’lu öğrencilere açık olacaktır.

4.Yıl

MADAGASKAR Antanarivo Üniversitesi: Merkez; Komorlar,Madagaskar, Mauritius ve Şeyseller’li öğrencilere açık olacaktır.

KONGO Brazzaville Üniversitesi: Merkez; Angola, Burundi, Kongo, Demokratik Kongo ve Ruanda’lı öğrencilere açık olacaktır.

BOTSVANA Gaborone Üniversitesi: Merkez; Botsvana, Lesotho, Mozambik, Namibya ve Güney Afrika’lı öğrencilere açık olacaktır.

UGANDA Makerere Üniversitesi: Merkez; Etyopya, Eritre, Kenya, Malavi ve Uganda’lı öğrencilere açık olacaktır.

Diğer merkezler 2015-2020 arasında açılacaktır. Bu projenin en büyük amacı 2020 yılında her Afrika ülkesinde en az bir merkez açmış olmaktır. 

Yönetim Kurulu

Dr.Hamet Seydi : Program müdürü, profesör, matematikçi. Senegal Cheikh Anta Diop de Dakar Üniversitesi.

Dr.Gaetana Restuccia : Program müdürü, profesör, matematikçi. Italya Messia Üniversitesi.

Dr.Tepper L. Gill : Program müdürü, profesör, matematikçi, elektrik ve bilgisayar mühendisi. ABD Howard Üniversitesi.

Dr.Issoufou Kouada : Niamey merkezi müdürü, profesör, Nijer Niamey Abdou Moumouni Üniversitesi Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Departmanı lisansüstü eğitim programları müdürü.

Danışma Kurulu

Dr.Saliou Toure : Kürsü başkanı. Afrika Matematik Birliği başkanı

Dr.Joshua Leslie : Kürsü başkan yardımcısı. Profesör. Matematikçi. ABD Howard Üniversitesi.

Dr.Paolo Valabrega : Kürsü başkan yardımcısı. Matematik profesörü. Italya Politecnico di Torino.

Dr.Donald Coleman : Provost. Emekli profesör. Bilgisayar Bilimleri. Howard Üniversitesi.

Dr.Wayne Patterson : Profesör. Bilgisayar Bilimleri. Howard Üniversitesi. ABD Ulusal Bilim Vakfı, uluslar arası programlar.

Dr.Abou Traore : Profesör. Matematikçi. Nijer Niamey Abdou Moumouni Üniversitesi.

Dr.David Eisenberg : Profesör. Matematikçi. ABD Berkeley Kaliforniya Universitesi.

Abderrahman Boukricha : Matematik profesörü. Tunus Tunis Üniversitesi.

Dr.Aderemi Kuku : Matematik profesörü. ABD Los Angeles Grambling Eyalet Üniversitesi.

Dr.Shuma Shabani: UNESCO

Dr.Rosanna Utano : Matematik profesörü. İtalya Messina Üniversitesi.

Daniel Makinde : Matematik profesörü. Güney Afrika University of North

Dr.Norbert Hounkonnou : Profesör. Matematiksel fizik.  Benin Cotonou  Abomey-Calavi Üniversitesi.

Dr.Maurice Tchuente : Profesör. Bilgisayar bilimleri. Kamerun Yaounde Üniversitesi.

Dr.Hinda Hamraoui : Matematik profesörü. Fas Kazablanka Hassan II Üniversitesi.

Dr.Mustapha Lahyane : Matematik profesörü. Meksika Michoacana Üniversitesi.

Dr.Akry Koulibaly : Matematik profesörü. Burkina Faso Ouagadougou Üniversitesi.

Dr.Hyman Bass : Üstat üniversite profesörü.

Dr.Jacek Banasiak : Matematik profesörü. Güney Afrika Kwazulu Natal Üniversitesi. Afrika Matematika Dergisi yayın editörü.

Dr. Le Dung Trang : Italya Trieste Theoritical Physics  Uluslar arası Abdus Salam merkezi eski matematik grubu başkanı.

Dr.Jean Michel Couvreur : Bilgisayar bilimleri profesörü. Fransa Universite D’Orleans.

Dr. Billy Wandera Ogana : Matematik profesörü. Kenya Nairobi Üniversitesi matematik okulu.

Düşünülen Kurs Alanları ve Fakülteler

Matematik ( Dr. Woodford W. Zachary; koordinatör )

Commutative Algebra Algebraic Geometry Algebraic Coding

Cryptography Analytic Geometry Differential Geometry

Functional Analysis Operator Theory Optimization Theory

Partial Diff. Eqns. Evolution Equations Mathematical Physics

Probability Theory Mathematical Statistics Stochastic Processes

Stochastic Diff. Eqns. Number Theory Stochastic Control Theory

Fakülte

Kossivi Adjamagbo                              Commutative Algebra and Geometry

Augustin Banyaga                                Differential Geometry

Paul Bezandry                                       Statistics & Stochastic Diff. Eqns.

Toka Diagana                                       Partial Diff. Eqns. & Operator Theory

Tepper L. Gill                                        Analysis, Math. Phys. & Stochastic Processes

Issoufou Kouada                                   Optimization Theory

Joshua Leslie                                        Diff. Geometry, Lie Algebras & Lie Groups

Hamet Seydi                                          Commutative Algebra, Geometry, Coding

Léonard Todjihounde                          Diff. Geometry and Calculus of Variations

Hinda Hamraoui                                    Algebraic K-Theory

Jacek Banasiak                                     Func-Analysis, Dynamical Systems & PDEs,

Abou Traoré                                           Complex Analysis

Woodford W. Zachary                         Func-Analysis & Evolution Eqns.

Norbert Hounkonnou                           Mathematical Physics

Gioia Failla                                            Algebraic Geometry

Mustapha Lahyane                               Algebraic Geometry

Bilgisayar Bilimleri ( Dr. Donald Coleman, koordinatör )

Computer systems Computer Security

Data Communications Software Engineering

Computer Vision Algorithms and Machine Learning

Mobile Computing Wireless Communications

Fakülte

Legand L. Burge                                   Wireless Systems & Mobile Computing

Donald Coleman                                   Software Eng. & Computer Systems

Mohamed Chouikha                              Machine Learning & Computer Vision

Moses Garuba                                       Computer & Network Security

Jiang Li                                                  Data Communications & Algorithms

Wayne Patterson                                   Cryptography & Network Security

Alicia N. Washington                             Software Eng. & Data Communications

Maurice Tchuente                                  Parallel & Distr. Comp. Automata Networks

Haber ve Duyurular
ATASA 2063 AJANDASI VAADİMİZDİR
Tarih: 03/12/2013
Ajanda 2063 hem vizyon hemde eylem planıdır. Ortak değerler ve kader çerçevesinde m&... Devamını oku...
YENİ YAKLAŞIM
Tarih: 31/08/2013
1999-2008 döneminde Afrika-Türk toplumları arasında sosyokültürel ve ekon... Devamını oku...

   TÜM HABERLER
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omn Portal