AFROTÜRK

 

                             

                                  TÜRKÇE  ENGLISH

Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre

BİZ KİMİZ

BİRİZ BİRLİĞİZ AFROTURK Türk ve Afrika ulusları arasında sosyal, kültürel ve ekonomik işbirliğini kurmak ve/yada güçlendirmek amacıyla Afrika ve Türk uluslarının bulunduğu heryerde 1999 yılından itibaren yapılanmaya başlamış uluslararası bir işbirliği sistemidir.

AFROTURK'ün işadamıyla, öğrencisiyle, işçisiyle, kadınıyla evrensel değerler adına kurulduğunu artık biliyorsunuz. Bizler 1 Milyar insanı içinde barındıran 57 ülkelik kara parçasına Afrika; rengi siyah olanlara Afro; kendini Türk hissedenlerede Türk diyoruz. Aramızda hiç bir fark göremedik, görmüyoruz ve görmeyeceğizde. Sürdürülebilir refaha ve daha iyi bir yaşama artık beraberce kavuşabilmek adına Afro ve Turk kavramlarını bir araya getirdik. Ve AfroTürk olduk. İki milyar bireyden oluşan bir aileyiz artık. Sen ben yok. Biz varız. Bizler varız. Önce insanız ve biz heryerdeyiz.

1999-2010 yılına kadar uluslararası apolitik bir vakıf hüviyetiyle hareket eden AFROTURK; 2013 yılında yeni misyon dönemini başlatmak üzere yeniden yapılanmaya gitmiştir. Yeni dönem hedefimiz sürdürülebilir büyüme adına sosyal ve ekonomik kalkınma projeleri olduğu için bu yapılanma Çevresel ve Sosyal Kurumsal Yönetim ilkeleri üzerinde hareket eden Etki Yatırımcılığı çerçevesinde gerçekleşmiştir.

Bu vesileyle yeni misyon dönemini başlatan AFROTURK 2013 yılı itibarıyla sosyal ve iktisadi etki yapan projeleri eş zamanlı gerçekleştiren Benefit Corporation ( B-Corp ) benzeri kar-amaçlı bir ortaklık sistemidir.

İSMİMİZ

AfroTurk, AfroTurc ve buna bağlı tüm tabirlerin İngilizce ve Fransızca karşılıklarıda dahil olmak üzere 2000 yılından beri Afrika Türk Vakfı'nın kayıtlı markaları olup Uluslararası Fikir ve Mülkiyet Hakları kanunlarınca koruma altındadır.

LOGOMUZ

AFROTURK LOGOSONUN MANASI

MİSYONUMUZ -ÇITA-

Yıllardır bir kenara itilmiş olan Türk ve Afrika ulusları arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkileri en üst seviyeye çıkartmak suretiyle; diğerleriyle olan zaman-eylem-bilgi farkını kapatmaktır. ( 1999-2010)

Düşük Karbon Ekonomisi metodolojileri dahilinde odak destinasyonlarda sürdürülebilir kalkınma ve büyümeyi sağlamak. ( 2010... )

VİZYONUMUZ -FİL-

Türk ve Afrika ulusları arasında tesis edilmiş en güçlü sivil toplum örgütü olmaktır. ( 1999-2010 )

Odak destinasyonlarda en büyük ve en faydalı Etki Yatımcısı olmak ( 2010..)

STRATEJİMİZ -KURT-

Lokal yada global hiçbir politik ve menfaat grubuna bağlı olmamak ama gerektiğinde işbirliği yapmaktır.

KÜLTÜRÜMÜZ -KARINCA-

Irk, din, dil, kültür ve renk ayrımı gözetmeden sosyal sorumluluk bilinci ile takım çalışmasıdır.

TEMEL DEĞERLERİMİZ -ARI-

Sevgi, sabır, planlama, üretim, paylaşım ve disiplindir.

TEMEL AMAÇLARIMIZ? -KAPLAN-

1. Afrika'yı Türk toplumlarına Türkleri Afrikalılara doğru şekilde tanıtmak

2 Afrika ve Türk toplumlarını yakınlaştırmak. Aralarında sosyal, kültürel, politik ve ekonomik işbirliği tesis etmek yada güçlendirmek

3. Afrika ve Türk toplumlarının yaşam standartı ve refah seviyesini arttırmak için strateji ve projeler üretip uygulamak

4. Afrika ve Türk toplumlarının sürdürülebilir kalkınması için strateji ve projeler üretip uygulamak

5. Afrika ve Türk toplumlarına zarar veren kişi, kurum ve kuruluşları engellemek

6. Afrika ve Türk toplumlarının her alanda birlikte çalışmalarını ve birbirine destek vermelerini sağlamak

KISA VADE HEDEFLERİMİZ -AT-

1. Odak destinasyonlarda Yönetici-Ortak ve stk işbirliği yapılanmasını tamamlamak

2. Sosyal ve İktisadi etki yatırımlarını başlatmak

TEMELDEN KARŞI OLDUKLARIMIZ -ASLAN-

Zenci tabiri: Negro kelimesinin karşılığı olan bu tabir kölelik zamanından kalmış aşağılayıcı bir kelimedir. En alt sınıfı işaret eder. Afrikalı kardeşlerimiz için kullanılması gereken tabir sadece siyahlar yada siyahidir!

Muz Cumhuriyeti tabiri: Avrupa ve Amerika'dan başka gözü hiçbir yer görmeyen sözde entellektüeller, Afrika'yı bilmeden, görmeden, yaşamadan,, hissetmeden bazı Afrika ülkelerini işaret ederek sözde kıyaslama adına muz cumhuriyeti tabirini kullanmaktadır. Biz AfroTurk olarak onlara her zaman şunları usanmadan hatırlatmaya devam edeceğiz: 1) Avrupa ve ABD sosyal refahını halen daha Afrika'dan sağladığı hammaddelere borçludur 2) Afrika dünya tarihinin en eski medeniyetlerine ve kültürüne sahiptir

Afrika aids, açlık ve fakirlikle eşdeğerdir: Yakın tarihe kadar hep veren ama hiç almayan Afrika'nın, sayısız sorunla boğuşmuş olduğu üzücü bir gerçektir. Ama Afrika'da gittikçe artan sosyal refah, eğitim düzeyi ve uluslararası entellektüel kapasite bu döngüyü tersine çevirmeye başlamıştır.

İlaç ve silah baronları: Afrika'nın diğer kıtaların gerisinde kalmasına neden olan 2 temel faktördür.

Sahte ve sözde işbirliği kuruluşları: Dünyada en fazla STK nın mevzilendiği ve 3/4 ünün başka amaçlara hizmet ettiği kara kıtada sözüm ona yardım ve işbirliği misyonunu üstlenmiş lokal ve uluslararası kuruluşlar.

Afrika'ya sadece mal satmaya odaklanmış girişimciler: Bu kıta yüz yıllardır sömürülmesine rağmen dünyanın en zengin hammadde kaynaklarına sahiptir. Üstelik işgücü ve yatırım maliyetleri Çin'den bile ucuzdur. Öyleki Çin ve Hindistan üretimlerini bu kıtaya kaydırmaya çalışmaktadır. Böylesine avantajlara sahip bir kıtayı sadece mal alıcı müşteri olarak gören vizyona sahip kuruluşlar.

İdeoloji merkezli devlet ilişkileri: Afrika ve Türk ulusları arasında "tek tip insan yada yönetişim" modeli hedefiyle hareket eden ideolojik devlet politikaları toplumlar arasındaki ayrışmaya sebebiyet vermektedir. Türk ve Afrika devletleri arasındaki tek resmi ideoloji din ve yönetim sistemi gözetmeksizin müşterek kalkınma işbirliği olmalıdır.

 

Haber ve Duyurular
ATASA 2063 AJANDASI VAADİMİZDİR
Tarih: 03/12/2013
Ajanda 2063 hem vizyon hemde eylem planıdır. Ortak değerler ve kader çerçevesinde m&... Devamını oku...
YENİ YAKLAŞIM
Tarih: 31/08/2013
1999-2008 döneminde Afrika-Türk toplumları arasında sosyokültürel ve ekon... Devamını oku...

   TÜM HABERLER
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omn Portal