Please click for MAIN PAGE

COLOURS, RACES AND RELIGIONS ARE NOT OUR MATTERS !
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre

NCVALA FESTİVALİ

İlk ürün festivali olarakta bilinen Ncvala Svaziland'ın en önemli geleneksel festivalidir. 8 hafta süren festival boyunca Svaziland'lılar ana teması hasat şenlikleri olan bu bayramlarında aralarına olan şükranlarını sunar. Fakat festivalin en önemli özelliği Kralın soyunun sürmesine yönelik yapılan rütuellerdir. Bu yüzden Ncvala Kraliyet Seremonisi olarak bilinir. Hatta bu çok renkli bayramın sloganı Kral yoksa Ncvala'da olmazdır.

Dlamini ve Ndwandwe aşiret boyları Ncvala'nın başından sonuna tüm hazırlık ve aktivitelerden sorumludur. Fakat tüm Svaziland halkı bayram kutlamalarına katılır ve özellikle Büyük Ncvala adı verilen 4. günde katılım zirveye çıkar.

Ncavala bayramının doğal olarak en renkli ve gözde figürleri kral, ana kraliçe, kralın eşleri, kralın çocukları, kraliyet yöneticileri ( indunaslar ), şefler, askerler ve su insanları ( Bemanti ) olarak bilinen zümredir.

Kasım ayında dolunay olduğunda bemanti zümresi 2 grup halinde kraliçenin evinden ayrılır. İlk Bemanti grubu denizden su getirmek için başkent Maputo'nun güneyinde yeralan Katembe'ye giderken, daha küçük olan ikinci Bemanti grubuda nehirlerden su toplamak için kuzeye gider.

Aralık ayında yeni ay göründüğünde her iki Bemanti grubu kraliyet başkenti olan Maputo'ya geri dönerler. Bu an küçük Ncvala'nın başlangıcıdır ve kendine has ritueller, danslar ve şarkılarla karşılanır.

14 gün sonra büyük ncvala başlar.

1. GÜN: Fetching the Lusekwane ( Lusekvane'yi getirmek )

Bekar genç erkekler kraliçe'nin köyünden ayrılır ve dolunayın altında Lusekvane'nin ( birçeşit mimoza çiçeği ) dallarını budamak için topluca 50 km yürürler.

2. GÜN : Dropping the Lusekwane ( Lusekvane'yi sulamak )

Gençler Lusekvane'den budadıkları dalları byre/kraal adıyla anılan milli sığır açık alanının ortasına yığarlar. İhtiyarlarda Lusekvane'nin dallarını kralın özel mabedi olarak kabul edilen inhlambelo'nun direkleri arasına özenle dizerler.

3. GÜN : The day of the bull ( Boğanın günü )

Sabah : küçük çocuklar black imbondvo'nun ( söğüt ağacıdır ) dallarını budarlar ve bunları inhlambelo'ya götürürler.

Öğleden Sonra : Kral özel mabedinde geleneseksel ilaçları alırken kara boğa dışarıya salınır. Lusekwane çocukları hayvanı yakalar ve kralın mabedine geri getirirler. Boğa kral için gerekli ritüel karışımlara sahip olduğu yani boğanın cinsel kudretinden faydalansın diye kurban edilir.

 

4. GÜN: Eating the First Fruits and Throwing the Gourd ( İlk meyveleri yeme ve su kabağı fırlatma )

Tüm önemli şahsiyetler tören için byree'de toplandığında kral ve muhafız birliği rengarenk kostümleriyle tören alanına gelir. Kral kutsal madebi inhlambelo'da ilk hasatın tadına bakar ve siyah bir örtüye sarılı kutsal su kabağı luselwa'yı Lusekwane çocuklarına doğru atar.

 

5. GÜN : Day of Abstinence ( mahrumiyet günü )

Kral büyük bir barakada inzivadadır. Bemanti zümresi tüm gün boyunca başkentte devriye gezer. Bu günde cinsel ilişki, suya dokunmak, takı takmak, sandalye yada koltuğa oturmak, el sıkmak, kaşınmak, dansetmek ve eşcinsellik kesinlikle yasaktır.

 

6. GÜN : Day of the Log ( ateş günü )

Muhafızlar odun toplamak için hepbirlikte ormana giderler. İhtiyarlar byreenin ortasında bu dounlarla büyük bir ateş yakar. Çeşitli rituel objeleri ve ardından Lusekvane'nin dalları bu ateşte yakılır. Ateşin etrafında toplananlar şarkılar söyler, danslar ederler. Kral Lusekvanenin dalllarının yanması bittiğinde bir dahaki dolunaya kadar inzivaya çekilmek üzere alandan ayrılır.

RENK, IRK VE DİN KONULARIYLA ASLA İLGİLENMİYORUZ !

 

 

İçerik RSS: - Haberler: RSS:

Yazılım: Omn Portal

AFROTURK FACEBOOK PAGE