Please click for MAIN PAGE

COLOURS, RACES AND RELIGIONS ARE NOT OUR MATTERS !
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre

AFRİKA PERKUSYON ENSTRUMANLARI

AGOGO

AGOGO

Yoruba dilinde çan demektir. Zaten tek yada birkaç küçük çanın bir araya gelmesinden oluşan bu enstrüman geleneksel Yoruba müziğinin dünyaya armağan ettiği bir müzik aleti olup belkide en eski samba müziği enstümanıdır. Agogo tüm bateri enstümanları içerisinde en yüksek perdeye sahip alettir. Her ne kadar Batı Afrika'dan çıkıp yeni dünyanın baş enstrümanlarından olmayı başarmış olsada Agogo, Yoruba aşiretinin dini ritiellerinde halen daha kullanılmaktadır. Eski çağlardaki önde gelen Yoruba tanrılarından Obatala ve Orisa Nla'nın müzik aleti olarak bilinip kölelerce Amerika kıtasına taşınan Candomble ile eşdeğer taşır.

AHOKO

AHOKO

Fildişi Sahilleri orjinli olan Ahoko; yemiş kabuklarından yapılan ahşap bir müzik aletidir. Kabuğun içindeki çekirdeklerin sesi mistik bir tını verir.

BALAFON

BALAFON

Modern perkusyon sanatında kullanılan xylophone, marimba, glockenspiel ve vibrafonun dahil olduğu idiofon grubunda yer alan geleneksel bir batı Afrika enstrümanıdır. Balafonun 12. Yy da yaşayan Mali imprataorluğu zamanında da kullanıldığı bilinmektedir. Balafon Mandinga diline ait olsada Sierra Leone’de Balangi, Gana, Burkina Faso ve Fildişi Sahillerinde Lobi ve Gurunsi adı verilir. Hatta Orta Afrika’da geniş bir alanda var olmuş Kongo Krallığından buyana bu bölgede Palaku adıylada kullanılmıştır. Aslında Bala enstrümanın adı Fo’da çalmak anlamına gelir. Yani Balafon Bala’yı çalmak demektir.

The Sosso Bala: 800 yıl önce üretildiği kabul edilen ve aktif durumdaki en eski Balafon’un adı olan Sosso Bala Gine’nin Niagassola kasabasında bulunmaktadır. Mali İmpratorluğunu anlatan Sundiata destanına göre Bala Faséké Kouyate, Sosso kralı Sumanguru Kante’nin mekanına kutsal müzik aletininin sesini kullanarak gizlice sızarak kralı esir almış ve Mali İmparatorluğunun kurucusu Sundiata Keita’nın onu devirmesine imkan tanımıştır. Yeni kral Keita, Kouyate’yi baş koruması yapmıştır. Faséké Kouyate’nin torunları bu onurun kuşaktan kuşağa geçtiğini söylerler ve Mali İmparatorluğunun kurulmasına neden olan Bala’yı ilk günkü gibi korumaya devam ederler. Bu destanın doğruluğuna istinaden UNESCO 2001 yılında Sosso Bala’yı dünya mirası ilan etmiştir.

CASTANET

Bir köşesinde birbirine bağlı iki kabuktan oluşan ve genellikle zil olarak bilinip bir çok kültürde rastlanan bir müzik enstrümanıdır. Tam olarak orjini bilinmemektedir. Antik Mısırlıların kullandığı bilinsede orijinal bir Afrika müzik aleti değildir.

RAKATAK

Gana orjinli bu enstrüman geleneksel Afrika müziğinde yada neo-pagan müzüğinde sıklıkla yer almaktadır.

UDU

Genellikle kil ve çamurdan yapılan udu Igbo dilinde araç, alet anlamına gelmektedir. Harici deliklere sahip bir sus testisi denilebilecek olan udu genellikle kadınlar tarafından törenlerde çalınan bir Afrika müzik enstrumanıdır

CASTANETS RAKATAK UDU

 AFRİKA DAVULLARI

A) Aburukuwa - Akan Drum – Ashiko

B) Bara - Batá - Bendir - Bougarabou

C) Carimbo

D) Djembe - Dunun

E) Gbedu - Goema - Gudugudu

F) Igba - Ikoro - Ilimba

G) Junjung

H) Karyenda - Kebero - Kiringi - Kpanlogo

I) Marfa

J) Ngoma

K) Sabar - Sakara - Sikulu

L) Talking drum - Tar

 

Sanatçı/eğitmen dostumuz Richard'dan gelen aşağıdaki uyarı üzerine OMELE davulu listeden kaldırılmıştır.

Sender: Richard Olatunde Baker 
E-Mail: richard@richardolatundebaker.com
Phone:
Subject: DRUMS
Message: Thanks for your lovely website, but I must point out that on the drums page, (http://www.afroturk.com/galeri/10/46) the drums you labelled as \"OMELE\" are in fact Indian tabla drumsand not omele drums. Omele drums refer to any Yoruba drum that plays support, so they can be bata, dun dun(talking drums), samara or other drum that is playing a support pattern to other drums.
Best Regards,
Richard
www.richardolatundebaker.com

Security Infos
IP: 212.219.63.66
Date: 03/12/2013 17:38:03


ABURUKUWA

AKAN DRUM

ASHIKO

BARA

BATA

BENDIR

BOUGARABOU

CARIMBO

DJEMBE

DUNUN

GBEDU

GOEMA

GUDUGUDU

IGBA

IKORO

ILIMBA

JUNJUNG

KARYENDA

KEBERO

KIRINGI

KPANLOGO

MARFA

NGOMA

OMELE

RAVANNE

SABAR

SAKARA

SIKULU

TALKING DRUM

TAR

RENK, IRK VE DİN KONULARIYLA ASLA İLGİLENMİYORUZ !

 

 

İçerik RSS: - Haberler: RSS:

Yazılım: Omn Portal

AFROTURK FACEBOOK PAGE